Kim jesteśmy, jak wygląda zwiedzanie

Kim jesteśmy?

Podziemna Trasa Turystyczna "Kopalnia Węgla" powstała już w 1996 roku, wtedy jako Muzeum Górnictwa. Jeszcze gdy w Nowej Rudzie działała kopalnia, w kilku głowach narodziła się idea zachowania jej części w formie muzeum. Miało ono przypominać o noworudzkim dziedzictwie, przekazywać je kolejnym pokoleniom, które już nie zetknęły się z kopalnią i być ważnym punktem na kulturalnej mapie Nowej Rudy i Kotliny Kłodzkiej.

Co robimy?

Nasza misja jest prosta – codziennie pokazujemy trud pracy górniczej rzeszom turystów. Przypominamy o tym starszym pokoleniom, uczymy nowe. Zachowujemy i przechowujemy górnicze tradycje i pamiątki. Dbamy o powierzoną nam sztolnię Lech, ostatnią część noworudzkiej kopalni. Wszystko to, choć jest poważnym zadaniem, nie wyklucza świetnej zabawy. Programy turystyczne i edukacyjne są dostosowane do każdej grupy wiekowej. Doskonale wiemy, że człowiek najwięcej zapamięta, gdy czasem będzie zabawnie, a czasem strasznie.

Jak to wygląda?

W zakładkach "Dla indywidualnych" oraz "Dla grup" znajdują się wszystkie informacje o tym, jakie są oraz jak wyglądają programy dla turystów indywidualnych oraz grup zorganizowanych.

Co było wcześniej?

Wcześniej była tu kopalnia. Na dodatek, najwcześniej na obecnych polskich ziemiach, bo pierwsze wzmianki o wydobyciu węgla pochodzą już z 1434 roku! Górnictwo nabrało rozpędu w XVIII wieku, wraz z powstaniem kopalni Ruben (1741 rok), poprzedniczki kopalni Piast oraz początkami rewolucji przemysłowej. Choć kopalnie węgla kamiennego posiadają wiele wspólnych punktów w swoim rozwoju i historii, kopalnia Ruben, a potem KWK Nowa Ruda, posiadały kilka unikatowych cech, które wyróżniały je na tle innych. W 1877 roku odkryto w Nowej Rudzie złoża łupku ogniotrwałego. Po II wojnie światowej było to jedyne miejsce w Polsce, gdzie łupek wydobywano, poddawano skomplikowanym procesom oczyszczania i prażenia. Powstała dzięki temu unikatowa infrastruktura przemysłowa, w tym słynne noworudzkie piece prażalnicze. Inną rzeczą wyróżniającą nasze kopalnie były wyrzuty gazów i skał, a zwłaszcza dwutlenku węgla. To nietypowe niebezpieczeństwo sprawiało, że noworudzka kopalnia była jedną z bardziej niebezpiecznych kopalń w Europie! W latach 1908-1945 zanotowano aż 596 wyrzutów o łącznej masie skał po wyrzutowych ponad stu tysięcy ton! Największa katastrofa górnicza (10 maja 1941 rok) kosztowała życie 187 ludzi. Wymuszało to całkiem inny rytm pracy i inne podejście do górnictwa niż w większości innych kopalń. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku podjęto decyzję o zamknięciu kopalni ze względów ekonomicznych. W 1995 roku z KWK Nowa Ruda wyjechali na powierzchnię ostatni górnicy. To wszystko jednak najlepiej usłyszeć na miejscu, od naszych przewodników, którzy wyjaśnią wszystkie niuanse i zawiłości noworudzkiego górnictwa.

Co będzie w przyszłości?

Wciąż będziemy trwać na stanowisku i przekazywać naszą wiedzę i pasję dla coraz większej liczby ciekawych świata ludzi. Wciąż będziemy się rozwijać, tworzyć kolejne programy, zwiększać naszą liczbę eksponatów. A jeśli los okaże się dla nas łaskawy, to kto wie, czy Nowa Ruda znów nie stanie się górniczym miastem i ponad pięćsetletnie tradycje nie powrócą do życia.

Jak nas znaleźć?

Wszystkie potrzebne informacje do dostania się do nas są dostępne w zakładce "Kontakt". Odnośniki po lewej stronie witryny natomiast przenoszą do różnych miejsc w Internecie, gdzie można nas znaleźć w formie wirtualnej.